Свободни лицензи
Колко свободни са „най-свободните“ софтуерни лицензи?
Монографията „Свободни лицензи“ представя нашето разбиране за авторско и информационно право в контекста на съществуващите възможности за алтернативно лицензиране на софтуер и съдържание в електронна среда. Изхождаме от убеждението, че повсеместно налаганата формулировка „Всички права запазени!“ е контрапродуктивна, а произтичащото от нея монетизиране, тенденциозно потискане и контролирано развитие на информационните технологии и съдържание вреди на обществото. Надяваме се монографията да бъде полезна за всички, които се интересуват от Свободни софтуерни технологии: колеги-юристи, разработващи софтуер страни, студенти, изследователи и широк кръг заинтересувани лица.
Излагаме ясно и последователно причините, поради които разпознаваме настоящото изследване като необходимо; изясняваме развитието, правните специфики и произтичащите от тях технически и организационни последици при прилагането на различни групи свободни софтуерни лицензи – тези на Движението за Свободен софтуер и Фондацията за Свободен софтуер (FSF), на Инициативата за Отворен код (OSI), на Фондация „Mozilla“ (moz://a), на Софтуерната фондация „Apache“ (ASF), на Фондация „Creative Commins“ (CC), на Масачузетския технологичен институт (MIT), на Калифорнийския университет Бъркли (UCB), на Европейската комисия (EC) и на Фондацията за Отворено знание (ODC); както и на две от най-разпространените подчертано несвободни групи лицензи – тези на компаниите Microsoft и Apple. На тази база предлагаме цялостен съпоставителен преглед, какъвто по наше мнение отсъства в българската специализирана литература. Монографията завършва с неофициален български превод на четирите действащи към момента Свободни софтуерни лицензи на проекта за „усилено“ свободни софтуерни технологии GNU, с добавени под линия наши юридически бележки и пояснения към всеки от тях.
Специални благодарности на колегите от Института за Свободни технологии LibTec, без чиято неоценима подкрепа подобна разработка не би постигнала своята всеобхватност, дълбочина и прецизност.
Предоставя се за свободно ползване съгласно Лиценза за Свободна документация GNU-FDLv1.3, като се задължавате да цитирате авторството и да запазите свободата, от която сте се възползвали – без да създавате заблуждаващо впечатление, че Ви подкрепяме.
Ако се нуждаете от допълнителни разяснения и съдействие, не се колебайте да се свържете с нас.