Нашата монография „Свободни лицензи“ за алтернативното софтуерно лицензиране
Нашата монография „Свободни лицензи“ предлага за първи път на българската аудитория цялостен преглед на основните типове Свободни софтуерни лицензи с правните последици, свързани с всеки един от тях. Юридическият анализ завършва с неофициален български превод на ключовите Copyleft „усилено“ свободни лицензи на проекта GNU със значителен брой юридически бележки и пояснения.
(03.11.2024) Нашата монография „Свободни лицензи“ е първото цялостно изследване на Свободните софтуерни лицензи в българската юридическа литература. Представяме някои от по-съществените „усилено“ свободни лицензи, техните „отслабено“ свободни алтернативи, т.нар. „разрешителни“ (permissive) лицензи и „нулевите“ авторскоправни разрешения (public domain), както и правните последици, свързани с всяко от изброените. За пълнота съпоставяме Свободните лицензни алтернативи с едни от най-разпространените несвободни авторскоправни решения – тези на компаниите Microsoft и Apple. Надяваме се работата ни да бъде полезна за колеги-юристи, разработващи софтуер страни, студенти и широк кръг от интересуващи се.
Монографията е резултат от съвместните усилия на екипа на www.Advocati.org с партньорите от Института за Свободни технологии LibTec – за което специални благодарности!
Разработката беше показана за първи път публично на XXII издание на OpenFest, от адв. Адриан Н. Илиев (специалист в областта на алтернативното софтуерно лицензиране със значителен опит в юридическото обезпечаване на софтуерни (и не само) проекти).
Можете да свалите монографията (разпространява се свободно), а така също – да видите презентацията, която подготвихме за OpenFest (вкл. видео от самото представяне).